Jak zostać linergistką?
Linergistka to osoba wykonująca makijaż permanentny, nazywany również makijażem trwałym lub mikropigmentacją. Jest to pewnego rodzaju tatuowanie wykonywane na twarzy i ciele klienta.
Pigmentuje się nie tylko brwi, oczy czy usta, ale również skórę głowę lub brodawki na piersiach. Głównym celem makijażu permanentnego jest trwałe podkreślenie naturalnej urody oraz korekta dysproporcji lub innych niedoskonałości.
Linergistką może zostać każdy. Jest to zawód, który w chwili obecnej nie ma żadnych obostrzeń prawnych, dzięki temu makijaż permanentneny może wykonywać każda osoba, która się go nauczyła. Podstawą są jednak, jak w każdym zawodzie, chęci a także dokładność, cierpliwość, opanowanie i spokój. Bardzo dobrze sprawdzają się osoby mające zdolności plastyczne czy manualne a także wyobraźnie.
Nauczyć się wykonywać makijaż permanentny :)
Polskie prawo nie określa jakie szkoły, szkolenia czy kursy dają prawną możliwość wykonywania zawodu linergistki. W przeciwieństwie do zawodu kosmetyczki nie ma żadnych przepisów, które mówią o konieczności posiadania jakichkolwiek certyfikatów czy zaświadczeń potrzebnych do wykonywania zawodu linergistki.*
*Stan prawny na 1.08.2016
W Polsce mamy do wyboru szeroki wachlarz kursów i szkoleń a ostatnio również rocznych szkół makijażu permanentnego. Wybierając odpowiednią dla siebie formę nauki należy zwrócić szczególną uwagę na ilość ćwiczeń praktycznych oraz ilość osób w grupie. Zawodu linergistki można nauczyć się tylko poprzez ćwiczenie i praktykę, a nie poprzez patrzenie i obserwowanie jak wykonuje mikropigmentację trener.
Moim zdaniem nie ma znaczenia czy wybierzemy kilkudniowe szkolenie z podstaw makijażu a potem kolejne kursy doszkalające czy szkołę roczną, ponieważ najważniejsza jest praktyka. Nie polecam jednak 2-3 dniowych szkoleń oferujących zarówno naukę podstaw jak i zaawansowane techniki jak metoda włoskowa brwi czy kamuflaż, bo to stanowczo za mało czasu. Również grupy kilku/kilkunastoosobowe nie sprawdzają się. Warto najpierw nauczyć się i opanować do perfekcji podstawy mikropigmentacji, a dopiero potem krok po kroku zdobywać wiedzę z zaawansowanych metod i technik.
Zapoznaj się z naszą ofertą szkoleń z zakresu makijażu permanentnego.
Nie. Polskie prawo w przeciwieństwie do np. prawa w USA nie stawia takiego wymogu. Aby świadczyć usługi makijażu permanentnego linergistka może być zatrudniona przez gabinet, w którym takie usługi wykonuje lub może otworzyć własną działalność gospodarcza i robić makijaż w kilku miejscach na zlecenie.
Niezależnie od tego, czy makijaż permanentny wykonywany jest na własny rachunek, czy u kogoś należy pamiętać, aby ubezpieczyć się od źle wykonanego makijażu, jak i jego następstw. Ubezpieczenie może np. pokryć koszty związane z leczeniem po wystąpieniu alergii.
Stowarzyszenie to organizacja społeczna prowadząca działalność niezarobkową, powoływana przez grupę osób mających wspólne cele lub zainteresowania.
Stowarzyszenie ma charakter społeczno-zawodowy, również gospodarczy. Zrzesza fachowców jednego zawodów w celu:
Stowarzyszenia linergistek funkcjonują na całym świecie, zwłaszcza w USA. Niestety w Polsce znam tylko jedno: ELITE POLSKIE STOWARZYSZENIE LINERGISTEK
Szkoda tylko, że tak słabo się promuje i jest mało aktywne.
Podsumowując, każdy zarówno kobieta jak i mężczyzna (coraz więcej Panów pojawia się w zawodzie) może zostać linergistką / linergistą, wystarczy chcieć i nauczyć się wykonywać mikropigmentację. Nauczyć można się tylko poprzez praktykę i ciągłe doskonalenie, dlatego wybierając kurs, szkolenie czy szkołę nalezy wybrać taką, którą ma głównie zajęcia praktyczne.
Pamiętaj o dokształcaniu się, poszukiwaniu nowości, zdobywaniu wiedzy z nowych metod i poszerzaniu swoich usług o nowe techniki, a w połączeniu z cierpliwością, dokładnością i starannością osiągniesz sukces w zawodzie linergistki.