Czego wystrzegać się po zabiegu makijażu permanentnego?
Trwałość makijażu zależy nie tylko od tego co zrobisz po zabiegu, ale także od tego, czego świadomie nie zrobisz. Weź pod uwagę to, że w pierwszych tygodniach makijaż będzie się zmieniał na Twojej skórze, dlatego w tym czasie nie planuj w kalendarzu żadnych życiowych wydarzeń.
Tuż po zabiegu makijaż będzie przerysowany i ciemniejszy. W ciągu dwóch tygodni kolor powinien zblednąć do 50-70 proc. wyjściowej barwy. Po upływie miesiąca zaś ostatecznie ustabilizować się. Nie decydujemy się zatem na niego przed ważnymi życiowymi wydarzeniami np. ślubem. Najlepiej dać sobie co najmniej 3 miesiące, by skóra w pełni zregenerowała się, a twarz nie wyglądała karykaturalnie.
Z pływaniem poczekać musisz do miesiąca po przeprowadzonym zabiegu, gdy skóra będzie zupełnie wygojona. Na basenie nie trudno o zakażenie, a naruszona zabiegiem skóra jest bardziej podatna na nie. Dlatego lepiej spieszyć się powoli. Ta sama zasada dotyczy sauny. Wysoka temperatura może spowodować dodatkowe podrażnienie i opóźnić proces gojenia, a także wpłynąć na „przyjęcie” się pigmentu i efekt końcowy.
W czasie zabiegu do naskórka wprowadza się barwniki. Zbyt wczesne wychodzenie na słońce niesie ze sobą ryzyko powstania przebarwień. Opalanie się na słońcu lub w solarium może zmienić kolor brwi i ust, nawet do bardzo ciemnych. Miesiąc w cieniu wystarczy, by wszystko wróciło do normy. Nieodzowne jest również zabezpieczenie miejsc poddanych pigmentacji preparatem z wysokim filtrem UV, sztyftem ochronnym.
Dowiedz się więcej o tym, Jak pielęgnować makijaż permanentny po zabiegu.
Nie spiesz się z wykonaniem kolorowego makijażu po zabiegu. Daj skórze odpocząć i całkowicie zregenerować się. W pierwszych dniach zapomnij o nakładaniu tuszu na rzęsy oraz szminki. Skup się przede wszystkim na pielęgnacji. Najlepiej pierwsze pociągnięcia kosmetykami wykonaj po tygodniu.
Przyciemnić brwi oraz rzęsy możesz po 4 tygodniach od wykonania zabiegu. Do odżywek wydłużających rzęsy i zagęszczających brwi możesz wrócić ponownie po miesiącu od poddania się mikropigmentacji. Te 4 tygodnie to czas na całkowite zagojenie i regeneracje skóry.
Tutaj też należy być powściągliwym, ponieważ preparaty kosmetyczne zawierają wiele substancji aktywnych, które mogą podrażnić obszar poddany zabiegowi. Zwłaszcza jeśli myślimy o wykonaniu zabiegów złuszczających, peelingów na bazie kwasów. Wczesne ich wykonanie spowoduje nie tylko podrażnienie ale także zniweczy efekty zabiegu, dlatego powstrzymaj się do pełnego wygojenia.
Pozabiegowe niedogodności bardzo szybko mijają, pamiętaj jednak aby przez pierwsze dni po wykonaniu makijażu trwałego unikać drapania, tarcia i dotykania miejsc poddanych pigmentacji. Po tygodniu nie powinnaś już odczuwać swędzenia czy ściągnięcia skóry, jednak do pełnego wygojenia potrzebne są 4 tygodnie. Jeśli będziesz sumiennie wykonywać zalecenia linergistki i przestrzegać powyższych zaleceń będziesz mogła cieszyć się pięknym makijażem permanentnym przez długie miesiące.
O szczegółach pielęgnacji skóry po zabiegu makijażu permanentnego przeczytasz we wpisie Jak postępować po zabiegu makijażu permanentnego?