Dlaczego makijaż permanentny zmienił kolor?
Zmiana koloru makijażu permanentnego jest naturalnym procesem, jednak w niektórych przypadkach jest także oznaką źle wykonanego makijażu. Jak odróżnić oba te przypadki?
Stopniowe wytracanie koloru przez makijaż permanentny pojawia się naturalnie po kilku miesiącach od momentu wykonania zabiegu. Jeśli w tym czasie nie zostanie wykonany zabieg dopigmentowania, skóra wróci do swojego naturalnego wyglądu, a makijaż w zupełności zniknie. Niekiedy jednak makijaż permanentny zaczyna zmieniać kolor znacznie wcześniej. Najczęściej problem ten dotyczy brwi. Dlaczego tak się dzieje?
Tuż po pierwszym zabiegu klientki obserwują często nagłe zmiany koloru swojego makijażu. Przez pierwsze parę dni wydaje się on nadmiernie intensywny. Potem pojawiają się strupki, które są objawem gojenia się skóry. Z czasem odpadają, a wraz z nimi złuszcza się nadmiar barwnika. Po miesiącu od pierwotnego zabiegu przeprowadzany jest zabieg dopełniający, w czasie którego ewentualne ubytki są uzupełniane. To naturalny proces, który nie powinien budzić żadnego niepokoju.
Jeżeli po upływie kilku tygodni od naszego zabiegu zaczynamy obserwować dość szybkie zanikanie pigmentu, makijaż z dnia na dzień wydaje się coraz bardziej “wyblakły”, może to oznaczać, że pigment został wprowadzony zbyt płytko. W takiej sytuacji w procesie złuszczania się martwego naskórka dochodzi do szybkiego wytrącania się pigmentu. Taki makijaż należy reklamować.
Jeżeli nasza cera jest tłusta, może dochodzić do szybkiego usuwania pigmentu z naskórka. Niestety, ale nie istnieją sposoby na to, aby powstrzymać ten proces. Jeśli wiemy, że mamy tendencję do produkcji dużej ilości sebum, przed przystąpieniem do zabiegu skonsultujmy tę kwestię z linergistką. Może się okazać, że makijaż permanentny w naszym przypadku nie będzie efektywny do czasu, aż nie ustabilizujemy stanu naszej cery.
Salony kosmetyczne poszukujące oszczędności niekiedy sięgają po barwniki stosowane przez tatuażystów. Nie nadają się one do wykorzystywania w makijażu permanentnym i mogą wybarwiać się w niepożądane kolory, jak np. zielony czy niebieski. Szczególnie tendencję do tego ma czarny barwnik - warto wiedzieć, że kolor ten nigdy nie jest stosowany przez profesjonalne linergistki do mikropigmentacji brwi. Jeśli oprawa oczu jest naprawdę ciemna, linergistka używa ciemnych brązów do pigmentacji brwi.
Niekiedy też powodem wybarwiania się makijażu jest zbyt głębokie wprowadzenie pigmentu. W takiej sytuacji problem może okazać się podwójny: po pierwsze, kłopotliwe mogą być np. niebieskie brwi. Po drugie, jeśli barwnik został wprowadzony zbyt głęboko, stał się tatuażem, a jako taki jest trudny do usunięcia i nie zostanie złuszczony naturalnie. W tym przypadku zalecamy kontakt z dobrej jakości salonem kosmetycznym, w którym profesjonaliści pomogą wybrać najefektywniejszą metodę zniwelowania negatywnych skutków złej jakości makijażu permanentnego (tatuażu).
Należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy a mianowicie o tym, że dobrze wykonany makijaż permanentny zmienia kolor – z czasem jaśnieje i nie jest na lata. Aby makijaż zawsze dobrze wyglądał należy go regularnie raz do roku odświeżyć, dopigmentować.
Ogólna trwałość makijażu zależy od rodzaju i metabolizmu skóry danej osoby. Dlatego też nie ma gwarancji na trwałość makijażu oraz może wystąpić nadmierne wybarwianie. Nie można wykluczyć również niepożądanych zmian w kolorze. Trwałość makijażu zależy ponadto od odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu.