Czy warto zostać linergistką?
Wykonywanie makijażu permanentnego zawodowo to bardzo atrakcyjna ścieżka kariery, która w zasadzie nie ma wad. Oczywiście nie jest to zajęcie dla każdej osoby i należy spełnić szereg wymogów, aby zostać linergistką. Jeśli jednak zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej kariery w pigmentacji, z dużym prawdopodobieństwem posiadasz wiele cech, które Ci to ułatwią.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że w polskim prawie nie ma precyzyjnego określenia, kto może wykonywać zawód linergisty. Dlatego w teorii każdy może otworzyć swój gabinet i oferować w nim usługi mikropigmentacji. W teorii, ponieważ w praktyce mocno odradzamy takie postępowanie.
Pigmentacja jest zabiegiem inwazyjnym, w którym następuje przerwanie naskórka. Brak odpowiednich kwalifikacji i wiedzy może doprowadzić do trwałych uszkodzeń skóry, rozwoju poważnych chorób dermatologicznych, a w skrajnych przypadkach nawet porażenia niektórych nerwów (gdy igła do pigmentacji zostanie wprowadzona zbyt głęboko). Na całe szczęście do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko, nie zmienia to jednak faktu, że wciąż bardzo wiele osób decyduje się wykonywać zawód linergisty bez odpowiedniego przygotowania. W efekcie w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych, takich jak NEWLOOK’s, pojawia się wiele klientek poszukujących pomocy z nieudanymi makijażami permanentnymi, które zamiast dodawać urody - szpecą.
Dlatego jeśli zastanawiasz się nad zostaniem linergistką powinnaś wiedzieć, że jest to zawód, który wymaga odpowiedzialności i poświęcenia, a także motywacji do nauki. Tutaj nie ma przestrzeni na to, aby zabiegi wykonywać machinalnie - każda klientka wymaga indywidualnego podejścia i precyzyjnej pracy Twoich rąk. To jednocześnie najtrudniejszy, ale też najwspanialszy aspekt łączący się z tym zajęciem. Gotowa, aby dowiedzieć się więcej? Jakich korzyści możesz spodziewać się, będąc linergistką?
Bez wątpienia wykonywanie makijażu permanentnego postrzegane jest w innych kategoriach niż np. profesjonalne usługi manicure. To raczej zawód, który zestawiany jest z medycyną estetyczną czy kosmetologią. Zwłaszcza, że po części w niektórych aspektach się z nimi pokrywa - profesjonalna mikropigmentacja pomaga ukryć pewne mankamenty urody, bywa alternatywą dla inwazyjnych zabiegów związanych np. z powiększaniem ust, ale także pomaga w rekonstrukcji pooperacyjnej (szczególnie sutków po mastektomii, brwi po chemioterapii etc.)
Zostając linergistką wchodzisz do świata artystów - to, jaką ścieżkę obierzesz, w czym będziesz chciała się specjalizować i w końcu, z kim pracować, zależy od Ciebie i Twojej motywacji do rozwoju.
W każdym zawodzie, jeżeli chcemy piąć się coraz wyżej, musimy inwestować swój czas w rozwój. Jednak doskonale o tym wiemy, że istnieje olbrzymia grupa zawodów, w którym zdobycie pewnego zakresu wiedzy umożliwia stagnację przez wiele lat. Niektórzy cenią taki “spokój” i rutynę. Jeśli jednak pragniesz ciągle więcej, lubisz się uczyć i poznawać nowe techniki - w pigmentacji nie będziesz narzekać na nudę. W mikropigmentacji istnieje mnóstwo technik wymagających precyzyjnego doskonalenia zdolności manualnych (microblading, fine line, technika włosa etc.), ale także wiedzy technicznej. Tak naprawdę nic Cię nie ogranicza i możesz dokształcać się w czym zechcesz.
Z czasem każda linergistka buduje swoje oddane grono klientek, ale oczywiście wciąż pojawiają się również nowe osoby. Jeżeli lubisz różnorodność wyzwań i poznawanie ludzi, będziesz tutaj czuła się spełniona.
Praca przy mikropigmentacji jest wysoce satysfakcjonująca między innymi dlatego, że efekty Twojej pracy pomagają odzyskiwać pewność siebie i poprawiają samopoczucie. Każda kobieta uwielbia czuć się piękna, a dzięki Twoim umiejętnościom jest to możliwe.
Freelancing, czyli bycie wolnym strzelcem, nie jest dla każdego. Wymaga specyficznych cech charakteru, w których odpowiedzialność, sumienność i odwaga mieszają się z umiejętnością do odpuszczania (aby nie wpaść w pracoholizm) i zarządzania swoim czasem (również wolnym!). Jako wolny strzelec-linergistka możesz samodzielnie decydować, w jakich godzinach i kiedy pracujesz. Sama decydujesz o swoim urlopie, wysokości wynagrodzenia i tym, ile będziesz inwestować w sprzęt i kursy.
Oczywiście do takiej swobody dochodzi się przez pewien czas i wcześniej lepiej jest nawiązać współpracę z większym salonem. Jednak od początku praca “na swój rachunek” w ramach własnej działalności gospodarczej uczy zaradności i daje poczucie sprawczości.
Większość linergistek, które poważnie podjęły zobowiązanie zdobycia wiedzy i umiejętności w ramach profesjonalnych kursów mikropigmentacji, osiąga zwrot poniesionych kosztów już w trakcie pierwszych miesięcy prowadzenia działalności. Co więcej, możliwe jest otrzymanie różnego typu dofinansowań (z programów unijnych i innych “na start” nowej ścieżki zawodowej).
Makijaż permanentny to zabieg klasyfikowany jako ekskluzywny i jego cena jest odpowiednio wysoka - od kilkuset złotych do niespełna dwóch tysięcy za 1 sesję. Oczywiście dobrej jakości kursy są drogie, sprzęt, pigmenty, środki znieczulające, wyposażenie gabinetu i samo jego utrzymanie również kosztują. Jednak odpowiedni martketing i ciężka praca, w krótkim czasie pozwalają odzyskać wydane pieniądze i zamortyzować bieżące wydatki. Mało który zawód gwarantuje taką stopę zwrotu z inwestycji w przebranżowienie.
Na koniec: zostać linergistką jest łatwo. Być doskonałą linergistką jest znacznie trudniej. Od Ciebie zależy, ile czasu i swojej pracy poświęcisz w rozwój siebie i biznesu. Jeśli jesteś zdyscyplinowana i zmotywowana, dodatkowo cechuje Cię kreatywność i zaangażowanie, masz duże szanse powodzenia w tym zawodzie. Zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą kursów dla linergistek oraz kontaktu, jeśli masz wątpliwości, czy to rozwiązanie dla Ciebie. Z przyjemnością pomożemy na nowej ścieżce kariery!