Gojenie brwi po makijażu permanentnym
Makijaż permanentny brwi cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Warto wiedzieć jak pielęgnować brwi po zabiegu i czego można się spodziewać w okresie gojenia.
Brwi goją się około dwa tygodnie. Żeby w tym czasie nie zaszkodzić sobie i nie zniszczyć efektów pracy linergistki, należy stosować się do jej zaleceń. W czasie gojenia brwi nie wolno na przykład wystawiać twarzy na działanie promieniowania UV, dlatego też powinno się zrezygnować z solarium i opalania, a jeśli przebywamy poza domem powinniśmy posmarować twarz kremem z filtrem. Nie wolno też zdrapywać strupków, które mogą się pojawić, ponieważ narazimy się na brzydko wyglądające blizny. Dodatkowo możemy w ten sposób wywołać infekcję. W okresie gojenia brwi zrezygnujmy z sauny, basenu czy jacuzzi - obecne tam drobnoustroje również mogą przyczynić się do infekcji. Powinniśmy wyjąć kolczyk, jeśli mamy przekłutą brew. Jeśli jednak zauważymy, że wdaje się jakaś infekcja - poradźmy się linergistki i lekarza. Linergistka powie nam które preparaty mogą zniszczyć kolor brwi po makijażu permanentnym, natomiast lekarz dobierze odpowiedni lek. Jeśli tylko się da, unikajmy antybiotyków w maści - wpłyną negatywnie na pigmentację. Po wykonaniu zabiegu nie wolno też spać na brzuchu - czy raczej "na brwiach", ponieważ niekorzystne jest pocieranie brwiami o poduszkę. Nie wolno też stosować dodatkowego makijażu - pudrować brwi, poprawiać ich obrys kredką czy pomadą. Niekorzystna jest też taka aktywność fizyczna, w czasie której mocno się pocimy w obrębie twarzy.
Przeczytaj również: Jak wygląda zabieg makijażu permanentnego brwi
Przede wszystkim, nie powinniśmy przejmować się kolorem brwi, jaki zobaczymy w lustrze tuż po zabiegu i w kilka dni po nim. Bezpośrednio po wykonaniu makijażu skóra będzie mieć nierówny koloryt - w miejscu podania znieczulenia będzie jaśniejsza, brwi mogą być opuchnięte, zaczerwienione. Te objawy znikają zazwyczaj po kilku-kilkunastu godzinach. Brwi po wykonaniu mikropigmentacji są dużo ciemniejsze niż gdy osiągną swoją docelową barwę, dlatego nie należy się przejmować ich kolorem zaraz po zrobieniu zabiegu. Już następnego dnia po zaczyna się złuszczanie naskórka. Jak już wspomniano, nie należy wtedy usuwać maleńkich strupków, które pojawiają się w miejscu pigmentacji, żeby nie spowodować ran, a w efekcie - blizn i przebarwień. Warto po prostu przeczekać ten moment, odpowiednio pielęgnując brwi. Złuszczanie naskórka sprawia, że brwi bledną nawet do 40 - 50 procent. Jest to zupełnie normalne i nie powinno nas dziwić, ani niepokoić. Z tego powodu też wykonuje się zawsze dodatkowy zabieg uzupełniający po 4-6 tygodniach. Pamiętajmy, że zaraz po zabiegu brwi będą przerysowane, ale warto przeczekać okres gojenia, żeby zobaczyć jak się zmienią. Przy odpowiedniej pielęgnacji i odrobinie cierpliwości po niedługim czasie cieszyć się można pięknymi brwiami, dopasowanymi do naszej urody.
Bardzo ważnym elementem procesu gojenia brwi jest odpowiednia pielęgnacja. Nie chodzi tylko o to, aby ulżyć naskórkowi i przyspieszyć gojenie - bez pielęgnacji nie ma efektów. Makijaż po prostu zblednie. W jaki sposób dbać o brwi? Przede wszystkim, myjąc twarz powinno być się wyjątkowo delikatnym - nie trzeć skóry ręcznikiem, ale osuszać lekko przykładając. Nie wolno też używać peelingów, żeli na bazie alkoholu, mydła z kwasami. Warto wtedy zainwestować w delikatny, hypoalergiczny środek, do mycia całej twarzy, linergistka, która wykonała zabieg na pewno doradzi nam czym myć i czym smarować brwi. Bo należy wiedzieć, że najistotniejszą częścią pielęgnacji w okresie gojenia brwi jest smarowanie ich odpowiednim preparatem. Istotne jest to, że skórę należy nawilżać ( a nie natłuszczać), dlatego dobrze sprawdza się na przykład Alantan Maść lub Bephanten maść.
Proces gojenia brwi po makijażu permanentnym można podsumować krótko - nie wolno podrażniać brwi, należy je mocno nawilżać i koniecznie trzeba unikać sytuacji, w których rośnie możliwość infekcji. Dzięki temu, gojenie będzie trwało krócej.
Przeczytaj również: Dla kogo makijaż permanentny brwi i jak uzyskać najlepsze jego efekty?