Metody makijażu permanentnego brwi
Brwi są podstawowym elementem podkreślającym wyjątkowość twarzy, porządkującym ją i nadającym charakteru. Makijaż permanentny brwi daje wiele możliwości na poprawę i wyeksponowanie urody, ale niestety może także oszpecić i pogorszyć wygląd jeśli poddamy się zabiegowi wykonanemu przez nieprofesjonalną linergistkę lub zostanie dobrana nieodpowiednia metoda czy kolor pigmentu.
Jeśli podjęłaś decyzję o mikropigmentacji brwi poszukaj specjalisty, który dobierze odpowiednią do Twojej urody i stanu brwi metodę wykonania zabiegu. Nie sugeruj się tym, co zrobiła koleżanka - nie zawsze to, co wygląda dobrze u kogoś lub jest modne sprawdzi się również u Ciebie. Posłuchaj rady linergistki i zaufaj jej.
Dowiedz się, jak wybrać linergistkę oraz gabinet makijażu permanentnego.
Postaram się jednak wyjaśnić różnice pomiędzy metodami, ponieważ prawie każda klientka zgłaszająca się do NEWLOOK's Permanent Makeup myli pojęcia.
Możemy dokonać kilku podziałów metod wykonywania makijażu permanentnego brwi. Skupię się na najważniejszych - czyli ze względu na urządzenie, którym wykonujemy zabieg jak i efekt końcowy.
Pierwszy podział to podział ze względu na urządzenie, którym wykonujemy zabieg. Wyróżniamy tu:
1. metodę mechaniczną
2. metodę niemechaniczną (metodę ręczną, manualną, piórkową)
Metoda mechaniczna wykonywania makijażu permanentnego to metoda, w której do zabiegu wykorzystujemy urządzenie elektryczne. Urządzenie takie zazwyczaj składa się z dwóch podstawowych elementów: panelu sterującego oraz rączki w kształcie grubego długopisu, do którego wkładana jest jednorazowa, sterylna igła.
Igła jest wprawiana w ruch posuwisto-zwrotny poprzez silniczek znajdujący się w rączce. Dzięki temu za każdym ukłuciem igły w skórę, barwnik zostaje wprowadzony w jej głąb tworząc makijaż permanentny.
Metoda niemechaniczna inaczej zwana manualną, ręczną lub piórkową czy MICROBLADING. Jak sama nazwa wskazuje wykonywana jest ręcznie bez napędu elektrycznego, jedynie za sprawą docisku igły do skóry. Zabieg przeprowadzany jest za pomocą piórka inaczej nazywanego pen'em, na końcu którego umocowana jest igła (nożyk), którym nanosimy barwnik w głąb naskórka.
Metoda manualna jest metodą prekursorską makijażu permanentnego. Już ponad 2000 lat temu w Azji wykonywano ozdobne tatuaże twarzy cienkim patyczkiem bambusowym oraz barwnikiem pochodzenia roślinnego.
Kolejny podział metod mikropigmentacji brwi to podział ze względu na efekt końcowy, uzyskany przy pomocy urządzenia mechanicznego. Wyróżniamy:
Metoda cieniowania, inaczej zwana cieniem daje efekty jakby brwi były pomalowane cieniem. Nie należy obawiać się tego sposobu. Wiele klientek kojarzy tą metodę z efektem mocno wymalowanych, ciężkich i ciemnych brwi. Jest to nieprawda, tak już się nie wykonuje tej metody. Na przestrzeni ostatnich lat cieniowanie brwi ewoluowało i teraz jest lekkim, delikatnym cieniem podkreślającym linię brwi – daje efekt sprayu, jak gdyby pigment był rozpryśnięty sprayem. Dobrze wykonany makijaż permanentny brwi tę metodą nie rzuca się w oczy, a jedynie subtelnie podkreśla urodę.
Metoda włoskowa polega na wrysowaniu pojedynczych włosów brwi w miejsca, gdzie ich brak. Metoda ta sprawdza się przy brwiach wymagających jedynie uzupełnienia lub zagęszczenia. Dużo lepiej wygląda u osób, które mają przynajmniej trochę włosów niż ich całkowity brak oraz w przypadku bardzo jasnej karnacji z jasnymi włosami i oprawą oczu. Makijaż brwi metodą włoskową świetnie sprawdzi się u osób, które rzadko się malują, ponieważ tego typu makijaż wygląda bardzo lekko, oczywiście pod warunkiem, że nie jest wykonany czarnym pigmentem ;) (co jest niezgodne ze standardami w makijażu permanentnym).
Metoda hybrydowa to połączenie dwóch powyższych metod czyli cienia i włosa. Najlepiej sprawdza się u osób, które nie mają w ogóle włosków na łukach brwiowych.
Każda z tych metod ma wiele technik wykonywania i nazw. Można tu na przykład wykorzystać kilka rodzajów barwnika, co daje efekt trójwymiarowości tzw. metody brwi 3D, WILD VOLUME Powder czy ombre. Dlatego nie należy się kierować samą nazwą, a tym co się za nią kryje i jaki efekt końcowy za sobą niesie.
Trzecim podstawowym podziałem są rodzaje metody manualnej, piórkowej ze względu na efekt końcowy:
Microblading to nazwa stosowana w Polsce zamiennie do metody piórkowej. MICROBLADE z języka angielskiego oznacza micro = mikro / bardzo małe, blade = ostrze.
Jest to ręczna metoda wykonywania makijażu permanentnego, która pozwala na zupełne zrekonstruowanie lub uzupełnianie braków włosków brwi. Gwarantuje bardzo naturalny wygląd. Makijaż jest wykonywany za pomocą piórka i igły, włos po włosie rekonstruujemy ubytki i nadajemy formę całym brwiom.
Microshading to metoda manualna dająca efekt końcowy cienia. Barwnik wprowadzany jest poprzez „drapanie” lub „kropkowanie” skóry igłą, co daje efekt bardzo delikatnego cienia, jakby brwi były dosłownie przypruszone pigmentem – efekt pudrowy.
MICROSHADING z języka angielskiego oznacza micro = mikro/ bardzo mały, w tym znaczeniu delikatny, shading = cieniowanie / shade = cień.
Zarówno metoda mechaniczna jak i niemechaniczna pozwala stworzyć klientce wymarzone brwi od zagęszczenia włosa do bardzo lekkiego naturalnego cienia. Każdą metodą możemy uzyskać oczekiwany efekt, idealnie dopasowany do kobiecej urody, ale trzeba przypomnieć, że również każdą metodą możemy oszpecić klientkę. Dlatego tak ważne jest, aby przy wyborze linergistki kierować się opiniami na jej temat, doświadczeniem, portfolio czy poleceniem osoby, która skorzystała z zabiegu, a nie nazwą zabiegu czy ceną.