Jak przebiega proces gojenia makijażu permanentnego
Tempo gojenia okolic pigmentowanych jest zindywiduwalizowaną kwestią. Warto wiedzieć jednak, że niedogodności bardzo szybko mijają. Warunek? Odpowiednia pielęgnacja. To w niej leży sekret trwałości i efekt makijażu. Pewne reakcje skóry są zupełnie normalne i nie powinny niepokoić. Jakie? O tym poniżej.
Oczywistą i bezpośrednią konsekwencją pigmentacji jest podrażnienie skóry. Jej zaczerwienienie, opuchnięcie, swędzenie, czy też uczucie napięcia. Poddane zabiegowi miejsce może być tkliwe, obolałe i wrażliwsze niż zwykle. Naturalną rzeczą w ciągu 3-7 dni od pigmentacji jest też powstanie strupków. Skóra regeneruje się bardzo szybko. W ciągu tygodnia skóra powinna się już zagoić na tyle aby nie było widać złuszczania czy strupków.
Makijaż w pierwszych dniach po zabiegu jest przerysowany i intensywny. Pigment wprowadzony do skóry będzie jednak szybko blakną, by w ciągu miesiąca osiągnąć ostateczny kolor. W międzyczasie możesz mieć poczucie, że makijaż w ogóle się nie przyjął, zwłaszcza usta.. Pamiętaj jednak, że porównujesz go ze strupkami, które będą znikać i zostawiać przejściowo jaśniejsze miejsca. Dlatego na początku może wydawać Ci się nieadekwatny do koloru skóry. Barwnik potrzebuje czasu, najczęściej właśnie 4 tygodni (a czasem i 3 miesiące), by osadzić się w skórze. W tym czasie bądź cierpliwa i wyrozumiała. Przede wszystkim skup się na pielęgnacji skóry zgodnie z zaleceniami.
Obserwowanie zachodzących i zmieniających się efektów może powodować zniecierpliwienie. Dlatego najważniejsze jest spokojne czekanie na efekt. Cierpliwość zostanie nagrodzona, gdy po 4-6 tygodniach obowiązkowo poddasz się tzw. dopigmentowaniu (uzupełnieniu), a po kolejnych 4 tygodniach, wypełniając cały czas sumiennie zalecenia pielęgnacyjne, spojrzysz w lustro. Pamiętaj makijaż permanentny objawia się w pełnej krasie po 2-3 miesiącach.
Więcej na temat Czego wystrzegać się po zabiegu makijażu permanentnego?
Powstawanie strupków jest rzeczą zupełnie naturalną po zabiegu. Przygotuj się na to, że pojawią się one około 3 dnia, a potem po kilku powinny same, bez Twojej ingerencji, odpaść. W tym czasie najważniejsze jest, by ich nie drapać i nie zrywać, bo spowoduje to braki w pigmencie, a blizny zostaną na całe życie. Regeneracja skóry trwa 28 dni. Bądź na to gotowa.
Oto kilka złotych zasad po wykonaniu makijażu, by sprawić, by był idealny: nie drapać, nie trzeć, nie dotykać, nie zrywać strupków, nie opalać, nie moczyć, a nade wszystko pielęgnować. Ta ostatnia czynność niezwykle pomocna w przyspieszeniu regeneracji skóry pod warunkiem, że przebiega wedle wskazań linergistki. Oznacza to nawilżanie (nie natłuszczanie!!!) kremem wzbogaconym witaminą E. To także powstrzymanie się przed wcieraniem w twarz ulubionych kremów, toników, masek i peelingów, odłożeniu wizyty w SPA. Jeśli weźmiesz sobie to do serca, zabieg będzie bardziej trwały i olśniewający.
Okres tuż po zabiegu to proces gojenia miejsc poddanych pigmentacji. Daj sobie i Twojej skórze czas na pełną regenerację. Pielęgnuj ją według zaleceń. Jeśli pozwolisz wygoić się jej we własnym tempie i odpowiednio o nią zadbasz, to w lustrze niebawem zobaczysz, że warto było cierpliwie poczekać.
Aby dowiedzieć się więcej o tym jak dbać o skórę po zabiegu makijażu permanentnego brwi, zapraszamy do przeczytania artykułu Jak utrzymać makijaż permanentny w dobrym stanie.