Jak utrzymać makijaż permanentny w dobrym stanie
Makijaż permanentny to zabieg warstwowego implantowania (nakładania, wprowadzania) pigmentu w głąb naskórka. Główną funkcją makijażu permanentnego jest maskowanie niedoskonałości oraz piękny, trwały wygląd makijażu w najtrudniejszych warunkach. Zabieg pozwala skorygować kształt brwi, ust lub podkreślić oczy. Dobrze wykonany makijaż trwały pozwala uzyskać niezwykle naturalny efekt i nie jest przerysowany.
Uzyskany efekt makijażu permanentnego utrzymuje się od 6 miesięcy do nawet kilku lat, jednak przez ten czas makijaż traci na intensywności. Odpowiedź nie jest w tym przypadku jednoznaczna. W związku z różnymi cechami każdej skóry nie jesteśmy w stanie dokładnie określić ile czasu będzie się utrzymywał makijaż. Trwałość efektu zależy także od wybranej metody, jakości wykonania oraz użytych produktów, sprzętu itp. Oczywiście możemy jednak sprawić, że nasz makijaż będzie w najlepszym stanie tak długo, jak tylko to możliwe.
Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do przeczytania artykułu Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?
Na trwałość makijażu ma wpływ wiele czynników. Przyjmowanie leków, suplementów, nasz stan zdrowia czy używki mają wpływ na utrzymywanie się makijażu permanentnego. Posiadaczki cery suchej mogą się cieszyć makijażem znacznie dłużej niż osoby z cerą tłustą. Skóra tłusta oporniej przyjmuje barwnik. Na trwałość wpływa też rodzaj oraz kolor użytego pigmentu. Szybciej blakną jasne i naturalne kolory. Duże znaczenie ma tutaj również układ odpornościowy klienta. Inne czynniki, które determinują długość dobrego stanu makijażu permanentnego to wiek (u osób starszych efekty utrzymują się dłużej), odcień skóry oraz pielęgnacja pozabiegowa.
Pamiętaj, że to, co zobaczysz w lustrze zaraz po zabiegu, nie będzie tak wyglądało w następnych dniach, ani nie jest to efekt docelowy. Skóra po wykonaniu zabiegu potrzebuje czasu na regenerację. Początkowo może być zaczerwieniona, wrażliwa, a kolor bardzo intensywny. Nie należy się tym martwic. Objawy te ustępują w ciągu kilku dni. Jeśli jednak będziesz wiedziała jak właściwie pielęgnować skórę po zabiegu, sprawisz że makijaż będzie dobrze wyglądał prze wiele miesięcy.
Po mikropigmentacji – czyli właściwym zabiegu, należy unikać ekspozycji skóry twarzy na promieniowanie UV, całkowicie zrezygnować z wizyt w solarium oraz nie stosować samoopalaczy. Konieczne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z wysokim filtrem SPF. Nie należy drapać, skubać ani dotykać łuszczącego się naskórka. Po zabiegu skóra powinna być myta delikatnymi środkami wskazanymi przez linergistkę. Nie zaleca się stosowanie środków drażniących, peelingów i preparatów z kwasami lub preparatów, które dodatkowo złuszczają naskórek. Ważne jest odpowiednie nawilżanie miejsca poddanego zabiegowi, aby nie doprowadzić do wysuszenia, które może spowodować całkowite wyłuszczenie pigmentu wraz ze strupkiem. Odpowiedni preparat do stosowania powinien poleci specjalista w gabinecie.
Dowiedz się więcej o pielęgnacji makijażu permanentnego po zabiegu.
Makijaż permanentny z pewnością wpływa pozytywnie na samoocenę. Może on również zaoszczędzić sporą ilość czasu przy porannej toalecie, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o niego zadbać. Makijaż ten jest w pełni bezpieczny. Dawniej uważany był za luksus dostępny tylko dla najbogatszych - dziś jest wygodą stosowaną przez wiele kobiet.
Wykonanie makijażu permanentnego to pierwszy krok do eleganckiego wyglądu 24 godziny na dobę i o jakości decyduje linergistka, jednak pielęgnacja to kolejny ważny element, który leży po Twojej stronie. Możesz przedłużyć życie każdego makijażu permanentnego – wystarczy postępować tak, jak radzą doświadczeni specjaliści w dziedzinie makijażu trwałego.