Makijaż permanentny brwi po chemioterapii
Choroby nowotworowe, w obecnych czasach, możemy zaliczyć do chorób cywilizacyjnych.
Dzięki rozwojowi medycyny, a przede wszystkim zastosowaniu chemioterapii, w wielu przypadkach chorobę udaje się pokonać. Niestety, chemioterapia zazwyczaj prowadzi do całkowitej utraty owłosienia na ciele i twarzy, w tym również do utraty brwi.
W takich sytuacjach z pomocą przychodzi makijaż permanentny.
Dlaczego warto się na niego zdecydować? Kiedy najlepiej wykonać makijaż? Jakie metody rekonstrukcji istnieją?
Odpowiemy w artykule
Całkowita utrata brwi w czasie leczenia chemioterapią z pewnością wpływa bardzo niekorzystnie na samoocenę kobiety zmagającej się z chorobą nowotworową. Brak samoakceptacji obniża samoocenę oraz może wpływać negatywnie na sam proces zdrowienia.
Kobiety często decydują się na makijaż permanentny brwi po chemioterapii, aby uniknąć ciekawskich spojrzeń oraz męczących, choć zazwyczaj życzliwych, pytań otoczenia.
Mikropigmentacja brwi jest więc doskonałym sposobem na poprawę nastroju i samopoczucia oraz przywrócenie kobiecie poczucia własnej wartości.
Wiele kobiet zastanawia się: kiedy najlepiej będzie wykonać makijaż permanentny brwi?
Przed chemioterapią, w trakcie, czy też już po zakończeniu jej przyjmowania.
Wykonanie makijażu permanentnego brwi przed rozpoczęciem leczenia pozwoli na dokładne odwzorowanie kształtu i koloru naturalnych brwi, widoczne są bowiem włoski.
Należy jednak pamiętać, że przyjmowana chemioterapia może wpłynąć na trwałość makijażu permanentnego oraz na kolor wybranego pigmentu.
Niektóre nowotwory, w tym np. nowotwór piersi, leczone są za pomocą chemioterapii zawierającej hormony. W tym przypadku, szczególnie należy liczyć się z możliwością nieprzyjęcia się makijażu permanentnego lub z jego szybszym blednięciem. Zawarte w chemioterapii hormony mogą również oddziaływać na pigment do makijażu permanentnego, zmieniając jego kolor.
Wykonanie mikropigmentacji w trakcie przyjmowania chemioterapii należy rozważyć szczególnie w przypadku gdy brak brwi powoduje u pacjentki poważne zaburzenia samopoczucia, mogące zaburzać proces leczenia.
Należy wówczas zachować szczególną ostrożność, ponieważ pigmentowana skóra będzie wyjątkowo delikatna, podatna na pękanie. Mogą wystąpić również problemy z gojeniem się brwi.
Również w tym przypadku, makijaż permanentny brwi może okazać się nietrwały.
W większości przypadków chęć wykonania makijażu permanentnego brwi pojawia się już po zakończeniu leczenia, kiedy kobieta chce odzyskać „swój” wygląd.
Przed zapisaniem się na makijaż permanentny brwi po chemioterapii należy przede wszystkim skonsultować podjętą decyzję z lekarzem prowadzącym oraz uzyskać jego pisemną zgodę.
Dodatkowo koniecznie należy poinformować linergistkę o przebytej chorobie w trakcie wywiadu poprzedzającego wykonanie makijażu.
Przebyta choroba oraz chemioterapia mają bowiem ogromny wpływ na kondycję skóry - staje się ona cienka i wrażliwa, a tym samym wymaga o wiele więcej ostrożności podczas wykonywania makijażu permanentnego.
W gabinecie zostanie dobrana odpowiednia technika wykonania makijażu permanentnego brwi po chemioterapii, tak aby uzyskać pożądany, naturalny i estetyczny wygląd.
Warto pamiętać, że w przypadku mikropigmentacji brwi wykonanej po zakończonej chemioterapii, obowiązkowa korekta odbędzie się nieco później - po 6-8 tygodniach od zabiegu podstawowego.
Jest to czas potrzebny skórze na regenerację.
Ombre brows - technika polegająca na stopniowym cieniowaniu brwi kolorem, tak, aby brwi najjaśniejsze były u nasady, a stopniowo ciemniejsze ku końcom. W celu uzyskania takiego efektu linergistka może zastosować różne odcienie pigmentów ale nie musi, a także różnicuje intensywność pigmentacji. Metoda ta pozwala uzyskać efekt naturalnych, trójwymiarowych brwi.
Brwi pudrowe cieniowane - to rozwiązanie może okazać się idealne dla kobiet po przebytym nowotworze. Jest to najczęsciej i najchętniej wybierana metodom ze wszystkich technik makijażu permanentnego. Brwi pudrowe po wygojeniu wyglądają jak pomalowane lekkim cieniem lub jak delikatna henna. Takie brwi mogą być jednolite, delikatnie cieniowane lub mieć rozmyte krawędzi i nieco bardziej intensywny środek.
Combo brows czyli metoda hybrydowa to technika łączona w makijażu permanentnym brwi po chemioterapii. Linergistka może zaproponować tę technikę kiedy brwi w znacznym stopniu wymagają rekonstrukcji, zarówno metodą cienia jaki i miejscowo metodą włoskową. Takie rozwiązanie może okazać się pomocne dla wielu kobiet to przebytym nowotworze.
Microblading (metoda piórkowa) - w tym przypadku linergistka zamiast urządzenia z igłą, do pigmentacji używa specjalnego mini ostrza, manualnie wprowadzając pigment w łuk brwiowy. W tym przypadku uzyskany efekt będzie bardzo delikatny oraz, w porównaniu do makijażu wykonywanego innymi metodami, krótkotrwały.
Bez względu na wybrana metodę pigmentacji brwi po chemioterapii należy pamiętać iż:
Kobiety po przebytej chemioterapii są narażone na możliwie te same komplikacje wykonania makijażu permanentnego brwi, co osoby zupełnie zdrowe.
Ryzyko obejmuje:
Osoba wykonująca makijaż permanentny brwi po chemioterapii musi być osoba doświadczoną, z pewną ręką i poczuciem estetyki. Początkująca w zawodzie liergistka może nie sprostać pigmentacji, a osiągnięty efekt będzie wówczas odbiegał od zamierzonego.
Warto poprosić o rekomendację odpowiedniej linergistki na forach internetowych poświęconych tematyce makijażu permanentnego po chemioterapii.
W internecie można też znaleźć zdjęcia prac osób specjalizujących się w makijażu permanentnym - warto się z nimi zapoznać.
W NEWLOOK's makijażem permanentnym zajmujemy się od lat, dbając o najwyższe standardy pracy.
Kobiety po chemioterapii mogą być pewne, że z naszą pomocą odzyskają nie tylko brwi, ale przede wszystkim dobre samopoczucie, tak ważne po przebytej chorobie.
Praca nad rekonstrukcją brwi pań po przebytej chemioterapii jest dla nas zaszczytem i prawdziwą przyjemnością.