Powikłania po wykonaniu makijażu permanentnego
Mikropigmentacja to zabieg, który należy zawsze wykonywać w zaufanym i renomowanym gabinecie przez doświadczoną linergistkę. Przed przystąpieniem do makijażu permanentnego konieczne jest poinformowanie profesjonalistki o ewentualnych alergiach i chorobach – niektóre z nich stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu. Czego spodziewać się po mikropigmentacji i jakie powikłania mogą wystąpić po wykonaniu makijażu permanentnego? Podpowiadamy!
Wybierając zaufany gabinet makijażu permanentnego, masz pewność, że trafiasz do miejsca, w którym linergistka zadba nie tylko o uzyskanie zadowalającego efektu, ale także o Twoje bezpieczeństwo w trakcie zabiegu. Zabieg mikropigmentacji wykonuje się specjalnym urządzeniem w skład którego wchodzi panel sterujący i rączka, do której wkłada się igłę. To właśnie ona poruszając się, wprowadza pigment w skórę. Do zabiegu stosuje jednorazowe igły, które po zakończeniu zabiegu są odpowiednio utylizowane. W trakcie wykonywania makijażu permanentnego wykorzystuje się także certyfikowane i sprawdzone barwniki.
Przeczytaj także: Jak wybrać linergistkę oraz gabinet makijaż permanentnego
Decydując się na mikropigmentację, warto pamiętać, że po każdym zabiegu może wystąpić podrażnienie, swędzenie, opuchnięcie i zaczerwienienie skóry. Bardzo często towarzyszą im strupki i złuszczanie, które są standardowym procesem gojenia. Tego typu objawy są błędne nazywane powikłaniami po wykonaniu makijażu permanentnego – tak naprawdę są całkowicie normalne i stanowią standardowy proces gojenia skóry. Trwa to około tygodnia i nie powinno być powodem do zmartwień.
Na ustach, brwiach czy powiekach, które poddano mikropigmentacji, może pojawić się stan zapalny – w takich sytuacjach niezbędna jest wizyta u lekarza. Należy jednak pamiętać, że jest on zazwyczaj spowodowany niewłaściwą pielęgnacją pozabiegową, np. stosowaniem tłustych maści, peelingów czy toników z kwasami, które działają drażniąco.
Kluczowa dla uzyskania pożądanego efektu mikropigmentacji jest odpowiednia pielęgnacja pozabiegowa, dzięki której naturalne procesy regeneracji podrażnionej skóry przebiegają skutecznie. Przez pierwszy miesiąc po zabiegu warto zastosować się do zaleceń linergistki, aby uniknąć wystąpienia powikłań po wykonaniu makijażu permanentnego. Wiesz już, że pojawiające się w ciągu pierwszego tygodnia strupki i złuszczanie skóry są całkowicie normalne. Aby jednak wspomóc proces gojenia, poleca się stosowanie preparatów nawilżających poleconych przez profesjonalistkę wykonującą zabieg. Podczas regeneracji zrezygnuj również z kosmetyków zawierających między innymi kwasy – substancje te mogą powodować wybarwienia i podrażnienia. Zamiast nich wybierz delikatne środki do pielęgnacji i przemywaj miejsca po zabiegu wodą. Po mikropigmentacji unikaj także pocierania i drapania podrażnionych miejsc oraz zrezygnuj z solarium i opalania – ekspozycja na promienie UV może sprawić, że makijaż permanentny zmieni kolor.
Wiele kobiet nawet po wykonaniu makijażu permanentnego nie rezygnuje z make-upu. Aby dać skórze odpowiednio dużo czasu na regenerację, warto odstawić kolorowe kosmetyki przynajmniej na tydzień – dzięki temu nie będziesz jej dodatkowo obciążać.
Co w przypadku wizyt na basenie? Podobnie jak z opalaniem, tak i w przypadku odwiedzin na pobliskiej pływalni i saunie zaleca się odczekać około miesiąca. W tego typu miejscach nietrudno o zakażenia dla skóry, która nie jest podrażniona – po zabiegu mikropigmentacji ryzyko to znacząco wzrasta.
Przeczytaj także: Jak postępować po zabiegu makijażu permanentnego?