Jakie wybrać znieczulenie do makijażu permanentnego?
MOŻLIWOŚCI I OPTYMALNE ROZWIĄZANIA
Makijaż permanentny jako zabieg inwazyjny często powoduje nieprzyjemne odczucia - od niemal niezauważalnego dyskomfortu po ból. Przed podjęciem decyzji na „TAK" Klientki bardzo często poszukują informacji w Internecie oraz proszą o nie osoby specjalizujące się w wykonywaniu makijażu trwałego. Do standardowego zestawu należy zaliczyć następujące pytania:
Profesjonalna linergistka oczywiście powinna udzielić wyczerpujących informacji, aby rozwiać wszystkie wątpliwości swojej Klientki i jednocześnie budować swój wizerunek jako odpowiedzialnej specjalistki.
ZNACZENIE PROGU BÓLU
Makijaż permanentny polega na przerwaniu tkanki łącznej igłą i implementacji pod skórę odpowiedniego do makijażu ust barwnika. Zabieg stanowi tym samym rodzaj tatuażu, choć jest delikatniejszy i płytszy niż rysunki wykonywane na ciele. Oczywiste jest więc, że zabieg może powodować nieprzyjemne odczucia u Klientki - od drobnego dyskomfortu jak drapanie lub mrowienie, po rzeczywisty ból. Stopień odczuwania dyskomfortu jest zależny przede wszystkim od:
Makijaż permanentny nie jest zabiegiem bezbolesnym, dlatego konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Generalnie z przeprowadzonych wywiadów wynika, że klientki zdecydowanie najczęściej skarżą się na ból przy makijażu permanentnym ust.
TYPY ZNIECZULENIA MIEJSCOWEGO
Znieczulenie miejscowe w przypadku makijażu permanentnego polega na czasowym zmniejszeniu lub utracie czucia w określonym miejscu. Działanie to zawdzięczamy środkom obniżającym pobudzanie włókien nerwowych lub hamującym proces przewodzenia impulsów nerwowych. W gabinecie kosmetycznym specjalistki mogą dysponować kilkoma rodzajami znieczulenia miejscowego:
PREFERENCJE ORAZ WSKAZANIA ZDROWOTNE
Decyzja o rodzaju stosowanego znieczulenia jest podejmowana indywidualnie dla każdej klientki, w zależności od jej preferencji oraz wskazań zdrowotnych. Profesjonalna linergistka przed wyborem znieczulenia przeprowadza wywiad na temat stanu zdrowia i nawyków oraz preferencji klientki. Następnie ustala możliwe opcje wraz z ewentualnymi zagrożeniami lub skutkami ubocznymi. Dopiero po akceptacji klientki znieczulenie może zostać zastosowane. Bez względu na rodzaj znieczulenia należy pamiętać, że zawsze powinien on być najwyższej jakości, dlatego rekomendujemy nabywanie środków znieczulających do makijażu permanentnego w profesjonalnych sklepach lub aptekach, zwracając uwagę na certyfikaty oraz oczywiście terminy ważności.
DODATKOWE KORZYŚCI STOSOWANIA
Oczywistą zaletą stosowania środków znieczulających jest zmniejszenie bólu oraz dyskomfortu, związanego z zabiegiem makijażu permanentnego. Jednocześnie środki kosmetyczne, stosowane przez linergistki przed i w trakcie zabiegu, przynoszą dodatkowe korzyści. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim:
Działanie znieczulenia jest więc istotne nie tylko w trakcie trwania zabiegu, ale także po jego zakończeniu. Substancje aktywne istotnie poprawiają zdolność regeneracji naskórka - powodują szybsze zmniejszenie się opuchlizny.
STAN ZDROWIA KLIENTKI A WPŁYW ŚRODKÓW ZNIECZULAJĄCYCH
Po mimo, że znieczulenie miejscowe stosowane na skórę wydaje się być mało inwazyjne, specjaliści zalecają maksymalną ostrożność przy jego stosowaniu. Wykorzystywane powszechnie lidokaina oraz tetrakaina - generalnie niegroźne - mogą być ryzykowne, w przypadku wielu chorób, dlatego przed aplikacją znieczulenia należy przeprowadzić z Klientką szczegółowy wywiad dotyczący stanu jej zdrowia. Oto lista przeciwwskazań do wykonania makijażu permanentnego:
W przypadku klientek które należą do którejś z grup zalecana jest szczególna ostrożność - i kontakt z lekarzem - nie tylko przy stosowaniu znieczulenia, ale też przy samym zabiegu makijażu permanentnego. Niektóre stany, jak np. ciąża, czasowo wykluczają możliwość poddania się makijażowi trwałemu.
Masz wątpliwości lub pytania? Odpowiedź na wszystkie znajdziesz na indywidualnym kursie makijażu permanentnego.