Laser pikosekundowy a nanosekundowy - czym się różnią?
Lasery to aktualnie podstawowy element wyposażenia dobrej jakości gabinetu kosmetologicznego. Wykorzystywane są do depilacji, usuwania przebarwień i pierwszych objawów starzenia, ale również pomagają pozbyć się niechcianego tatuażu czy efektu nieudanej mikropigmentacji.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
Podstawową różnicą między laserem pikosekundowym a nanosekundowym jest długość wiązki laserowej. W przypadku lasera pikosekundowego wysokiej jakości, długość wiązki liczona jest w pikosekundach (stąd jego nazwa). W standardowym laserze parametr ten oznacza się w nanosekundach. Co to oznacza w praktyce?
W przypadku laserów pikosekundowych kontakt wiązki lasera ze skórą trwa znacznie krócej, niż ma to miejsce w przypadku lasera nanosekundowego. Z tego wynikają takie różnice jak skrócenie znacznie czasu rekonwalescencji po zabiegu laserem pikosekundowym w stosunku do lasera nanosekundowego i obniżenie ryzyka wystąpienia skutków ubocznych (takich jak oparzenia, blizny czy długo utrzymująca się opuchlizna).
Laser pikosekundowy, mimo krótkiego kontaktu ze skórą, charakteryzuje się większą mocą i znacznie większą wielkością tzw. plamki. Plamką określa się powierzchnię, na którą możliwe jest oddziaływanie wiązką laserową “za jednym razem”. W przypadku lasera pikosekundowego plamka może mieć nawet 1 cm, a w klasycznych laserach wielkość ta nie przekracza 4 mm. Z tego względu decydując się na zastosowanie lasera pikosekundowego wybieramy mniejszą ilość “strzałów” laserem, niż w przypadku lasera nanosekundowego. Jest to ważne szczególnie przy dużych obszarach, takich jak np. brwi (usuwanie makijażu permanentnego). Jeśli jednak działanie na większej powierzchni nie jest dla nas istotne, możemy zdecydować się na zabieg laserem nanosekundowym.
Do najczęściej wymienianych zastosowań lasera pikosekundowego zalicza się usuwanie tatuaży i nieudanego makijażu permanentnego. Ze względu na wysoką skuteczność, zabiegi laserem pikosekundowym są doskonałym sposobem na pozbycie się tego typu nieudanych pigmentacji, które przez długi czas uznawane były za nieusuwalne. Co warte zaznaczenia, laser pikosekundowy doskonale radzi sobie z barwnikami niemal z całego spektrum - dlatego efektywność redukcji pigmentacji wynosi niemal 99%. W sporadycznych przypadkach - gdy barwnik umieszczony jest wyjątkowo głęboko w skórze lub do wykonania pigmentacji (tatuażu) użyto barwnika czarnego, po zabiegu pozostaje delikatny ślad. Jest on jednak łatwy do zakamuflowania i prawie niewidoczny.
Laser pikosekundowy sprawdza się również w usuwaniu przebarwień skórnych różnego pochodzenia, blizn czy pozostałości po chorobach dermatologicznych (pod warunkiem, że nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych).
Kolejnym zastosowaniem lasera pikosekundowego jest zamykanie naczyń krwionośnych - zabieg ten chwalą sobie osoby o wrażliwej skórze i naczyniowej. Krótki okres rekonwalescencji pozabiegowej i jego wysoka skuteczność oraz minimalne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych to niezbywalne zalety tej metody.
Przeczytaj również: Usuwanie tatuażu laserem pikosekundowym
Można przyjąć, że laser nanosekundowy jest wykorzystywany w większości tych samych problemów skórnych, co laser pikosekundowy. Dodatkowo często stosuje się go do usuwania niechcianego owłosienia oraz w różnego rodzaju zabiegach mających na celu zwiększenie ilości włókien kolagenowych w skórze i tym samym, poprawienie jej elastyczności oraz zmniejszenie widoczności zmarszczek. Laser nanosekundowy to pierwszy wybór w przypadku zabiegów odmładzających i których efektem ma być wygładzenie skóry oraz zwiększenie jej jędrności.
Warto pamiętać, że niektóre lasery nanosekundowe mogą być bardziej efektywne w działaniu od laserów pikosekundowych - wszystko bowiem zależy od jakości samego urządzenia.
Jeśli planujemy sprawdzenie, w jaki sposób laser może nam pomóc w naszych problemach dermatologicznych, najlepiej zdecydować się na gabinet kosmetologiczny wysokiej jakości. Warto pamiętać, że lasery - które są uznawane za jedno z najbardziej nowoczesnych osiągnięć kosmetologii - są również urządzeniami stosunkowo szybko się zużywającymi. Wymagają odpowiedniej konserwacji, wymiany podzespołów i - co istotne - profesjonalnej obsługi. Nawet najlepszej jakości laser, który nie jest serwisowany i dodatkowo obsługiwany jest przez osobę nie posiadającą stosownych kompetencji, nie będzie w stanie osiągnąć efektów, jakich od niego oczekujemy.
Dobrym “testem” na sprawdzenie, czy dany gabinet jest odpowiednim wyborem, jest udanie się na wizytę konsultacyjną, w ramach której będzie możliwe omówienie problemu dermatologicznego i propozycji jego rozwiązania przez personel. Pamiętajmy, że nawet jeśli jesteśmy pewni, że laser pikosekundowy jest tym, czego potrzebujemy, ostateczną ocenę warto pozostawić profesjonalistom - którzy po przeprowadzeniu wywiadu i przyjrzeniu się danej zmianie skórnej czy tatuażowi wyrażą swoją opinię.
Zapraszamy do NEWLOOK’s na bezpłatne konsultacje i ocenę, który zabieg laserem będzie odpowiedni dla Twojej skóry.