Usuwanie tatuażu laserem pikosekundowym
Nieudany tatuaż może znacząco wpłynąć na naszą samoocenę. Tymczasem istnieją sposoby skutecznego poradzenia sobie z taką pamiątką. Metodą najnowszej generacji jest usuwanie tatuaży za pomocą lasera pikosekundowego. Na czym polega zabieg? Czy jest bolesny? Kto może poddać się działaniu lasera i czy jest to metoda dla wszystkich?
Bycie “na bieżąco” z najnowszymi osiągnięciami medycyny estetycznej i kosmetologii wymaga ciągłego szkolenia się i zdobywania informacji z tych dziedzin, dlatego nie dziwi nas, że wiele klientek (i klientów) nie słyszało jeszcze o laserze pikosekundowym. W NEWLOOK’s Permament Makeup korzystamy z niego już od pewnego czasu. W naszym gabinecie pracujemy na laserze pikosekundowym Q-Switch, który jest używany i polecany przez profesjonalistów na całym świecie.
Czym różni się laser pikosekundowy Q-Switch od “zwykłego” lasera? Przede wszystkim, długością wiązki laserowej - w przypadku naszego lasera Q-Switch liczona jest ona w pikosekundach, a w standardowym laserze w nanosekundach. Impuls lasera pikosekundowego charakteryzuje się znacznie większą energią i wymaga krótszego kontaktu ze skórą, aby uzyskać oczekiwany efekt.
Co to wszystko jednak oznacza dla klienta gabinetu? Dlaczego laser pikosekundowy jest nazywany innowacyjnym rozwiązaniem? Otóż przede wszystkim, zabieg usuwania tatuażu wykonywany laserem pikosekundowym nie wymaga odbycia rekonwalescencji. Dzieje się tak dlatego, ponieważ taki laser nie oddziałuje na skórę tak intensywnie, jak jego zwykły odpowiednik, przez co dochodzi do mniejszej ilości poparzeń. Krótszy czas trwania impulsu to krótszy kontakt wiązki lasera z tkanką skórną, nie wpływa to jednak negatywnie na siłę oddziaływania tego urządzenia.
Dowiedziono, że laser pikosekundowy szybciej potrafi rozbić cząsteczki barwnika uwięzione w tkankach i zmniejsza widoczność tatuażu już po pierwszym zabiegu. Jak wiele zabiegów potrzeba, aby usunąć tatuaż laserem pikosekundowym? Jest to uwarunkowane wieloma czynnikami, do których należą m.in. rodzaj pigmentów użytych do wykonania tatuażu czy głębokość umiejscowienia barwnika. Przybliżoną ilość zabiegów podajemy po bezpłatnej konsultacji. Najczęściej tatuaże wymagają około 3-6 zabiegów, które wykonywane są w odstępach mniej więcej dwumiesięcznych. Dla kontrastu warto wiedzieć, że w przypadku usuwania tatuaży inną metodyką potrzebnych jest nawet kilkanaście spotkań w salonie.
Bardzo istotną cechą lasera pikosekundowego jest jego nietypowa długość wiązki, która jest skuteczna w usuwaniu barwników, jakie do tej pory okazywały się odporne na działanie standardowych laserów. W konsekwencji laserowe usuwanie tatuaży dawało efekty nie do końca zadowalające klientów. Tymczasem laser pikosekundowy zapewnia błyskawiczne i precyzyjne działanie nawet na dużej głębokości.
Jak to działa? Wysyłana przez laser wiązka jest pochłaniana przez barwnik zawarty w tatuażu, zamieniając się w energię kinetyczną. Wewnątrz cząsteczki barwnika dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia i jej rozsadzenia od środka. Barwnik rozpada się na mikroskopijnej wielkości elementy, które z łatwością wydalane są przez organizm.
Zabieg wykonywany jest bez wcześniejszego przygotowania i nie wymaga rekonwalescencji. Nie zaleca się jednak opalania, odbywania długich kąpieli czy stosowania inwazyjnych kosmetyków w miejscu poddawanym zabiegowi. Większość klientów nie opisuje zabiegu jako bolesny, a raczej powodujący delikatny dyskomfort. W przypadku niskiego progu bólu, możemy zdecydować się na miejscowe znieczulenie - o dostępne opcje należy zapytać specjalistę.
Przeczytaj również: Usuwanie makijażu permanentnego przy pomocy lasera
Źródło: https://www.skin-laser.pl/en/zabieg/laser-removal-of-tattoos-and-permanent-make-up-q-switch-spectra-72
Lista przeciwwskazań do zabiegu usuwania tatuażu laserem pikosekundowym nie jest zbyt długa i obejmuje standardowe punkty. Na później usuwanie tatuażu tą metodą powinny odłożyć kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby, u których aktywne są choroby dermatologiczne w obrębie lub okolicy tatuażu. Niewskazane jest poddawanie się zabiegowi, jeśli występuje tendencja do powstawania oparzeń i bliznowców. Warto poczekać z serią zabiegów, jeśli dopiero powróciliśmy z wakacji ze świeżą opalenizną.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do używania lasera pikosekundowego jest również zażywanie ziół i leków o działaniu fotouczulającym, czyli zmniejszającym odporność skóry na promienie UV. Zalicza się do nich m.in. rutę, rumianek i dziurawiec, a z leków: sterydy, niektóre leki hormonalne i bazujące na witaminie A.
Większość tatuaży znika całkowicie po zakończonej serii 3-6 zabiegów. Przez pewien czas skóra w miejscu, w którym usytuowany był tatuaż, może być jaśniejsza i delikatniejsza, ale stan ten nie trwa dłużej, niż kilka miesięcy. Miejsce po tatuażu nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak należy chronić je przez pewien czas przed słońcem (wskazane jest stosowanie kremów z filtrami lub całkowite zasłanianie ciała).
Podsumowując: jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym pozbyciu się niechcianego tatuażu, laser pikosekundowy jest aktualnie najlepszym wyborem. Zachęcamy do kontaktu i odbycia bezpłatnej konsultacji z naszą specjalistką.